HC Metalurg-Skopje
«Go back
CLUB INFO

HC Metalurg-Skopje
ul. Jane Lukroski 6
1000 Skopje
FYRO Macedonia

Geolocation Location

tel+389-2-3073088
tel+389-2-3172/621
fax+389-2-3172621
mailzorica.blazevska@gmail.com
homewww.rkmetalurg.mk
EHF Cup 2007/08 Participation
► 1/4 FINAL
HC Metalurg-Skopje vs RK Cimos Koper 27 : 24 (10 : 12)
RK Cimos Koper vs HC Metalurg-Skopje 31 : 19 (14 : 8)
► 1/8 FINAL
HC Metalurg-Skopje vs Fraikin BM. Granollers 29 : 26 (12 : 13)
Fraikin BM. Granollers vs HC Metalurg-Skopje 27 : 25 (12 : 14)
► ROUND 3
HC Metalurg-Skopje vs IK Sävehof 22 : 18 (10 : 7)
IK Sävehof vs HC Metalurg-Skopje 28 : 31 (11 : 15)
► ROUND 2
SPE Strovolos vs HC Metalurg-Skopje 26 : 21 (13 : 10)
HC Metalurg-Skopje vs SPE Strovolos 31 : 18 (11 : 6)
click on the lines & headers for more information
EHF Club Competition History
EHF European League 2020-21 - Group Phase ▼ MATCHES
EHF Cup 2019-20 - Qualification Round 3 ▼ MATCHES
EHF CL 2018-19 - Group Phase ▼ MATCHES
EHF CL 2017-18 - Group Phase ▼ MATCHES
EHF CL 2016-17 - Group Phase ▼ MATCHES
EHF CL 2015-16 - Group Phase ▼ MATCHES
EHF CL 2014-15 - Group Phase ▼ MATCHES
EHF CL 2013-14 - Quarter Final ▼ MATCHES
EHF CL 2012-13 - Quarter-Finals ▼ MATCHES
EHF CL 2011-12 - Last 16 ▼ MATCHES
EHF CL 2010-11 - Qualification Tournament ▼ MATCHES
EHF Cup 2010-11 - Last 16 ▼ MATCHES
Cup Winners' Cup 2009-10 - Round 4 ▼ MATCHES
EHF CL 2008-09 - Group Matches ▼ MATCHES
Cup Winners' Cup 2008-09 - 1/4 Final ▼ MATCHES
EHF CL 2006-07 - Group Matches ▼ MATCHES
Cup Winners' Cup 2005-06 - Round 3 ▼ MATCHES
EHF Cup 2004-05 - Round 3 ▼ MATCHES
EHF Cup 2003-04 - Round 3 ▼ MATCHES
Challenge Cup 2001-02 - Round 2 ▼ MATCHES
City Cup 1999-00 - 1/16-finals ▼ MATCHES
click on the lines & headers for more information
FORMER CLUB NAMES
2020/21 - HC Metalurg
2009/10 - HC Metalurg Skopje
2008/09 - HC Metalurg
2007/08 - HC Metalurg-Skopje
2006/07 - RK Metalurg Skopje
2005/06 - Metalurg Skopje
2003/04 - RK Metalurg Skopje
Top News»ALL NEWS
2007-08 Team
Chanturia Revaz (GEO) GEO
Dimovski Vancho
Georgievski Goce
Gjorgonoski Goran
Grcevski Kristijan
Ilievski Igor
Kolev Kiril
Lazarov Filip
Makaloski Goce
Maltsev Oleg (UKR) UKR
Mirkulovski Filip
Naumovski Levko
Pecakovski Dejan
Ristovski Borko
Scepanovic Filip (SRB) SRB
Smigic Ivan (SRB) SRB
Stoilov Mitko
Stoilov Stojance
Stojinovic Slavisa (SRB) SRB
Zivkovic Boban (SRB) SRB
LEFT CLUB:
Telepnev Ivan
Zubic Zoran (SRB) SRB
click on the names for more information