2007/08 Men's Challenge CupTop Scorers
«Go back
TOP 50 SCORERS
1. Butulija Bojan (SRB) 66     UCM Sport Resita (ROU)
2. Weber Robert (AUT) 62     Alpla HC Hard (AUT)
3. Irimescu Gheorghe Alexandru (ROU) 59     UCM Sport Resita (ROU)
4. Pasic Dusan (SRB) 53     UCM Sport Resita (ROU)
5. Mierzwa Alexander (GER) 49     Pfadi Winterthur (SUI)
Moszczynski Damian (POL) 49     Alpla HC Hard (AUT)
Sadoveac Marius (ROU) 49     CSU Poli-Izometal Timisoara (ROU)
8. Carneiro Carlos (POR) 46     Sport Lisboa e Benfica (POR)
Navarin Bj√∂rn (GER) 46     Alpla HC Hard (AUT)
10. Buljugija Bakir (BIH) 45     RK "Sloga" Doboj (BIH)
11. Piwko Pawel (POL) 43     SPR CHROBRY Glogow (POL)
12. Valkovskis Margots (LAT) 42     Alpla HC Hard (AUT)
13. Kurth Marco (SUI) 41     Pfadi Winterthur (SUI)
14. Shylovich Siarhei (BLR) 40     "ARKATRON" Minsk (BLR)
15. Pedroso Claudio (POR) 39     Sport Lisboa e Benfica (POR)
Schmid Daniel (SUI) 39     Pfadi Winterthur (SUI)
17. Nunes Luis (POR) 36     Sport Lisboa e Benfica (POR)
Pijetlovic Igor (BIH) 36     RK "Sloga" Doboj (BIH)
19. Bagaric Marko (CRO) 35     Perutnina Pipo Cakovec (CRO)
Kazhaneuski Vitali (BLR) 35     "ARKATRON" Minsk (BLR)
Rohozneanu Dan Mihai (ROU) 35     UCM Sport Resita (ROU)
22. Switala Marek (POL) 34     SPR CHROBRY Glogow (POL)
23. Bedic Darko (CRO) 33     RK "Moslavina" Kutina (CRO)
Rasic David (SRB) 33     RK Metaloplastika Sabac (SRB)
25. Jeronimo Pedro (POR) 29     Sport Lisboa e Benfica (POR)
Muqolli Arben (KOS) 29     KH Prishtina (KOS)
27. Ciubotaru Florin (ROU) 28     UCM Sport Resita (ROU)
Lazaric Tomislav (CRO) 28     RK "Moslavina" Kutina (CRO)
29. Szymyslik Mikolaj (POL) 27     SPR CHROBRY Glogow (POL)
30. Fenici Cristian Stelian (ROU) 26     CSU Poli-Izometal Timisoara (ROU)
Kraucevicius Tomas (LTU) 26     HC "Granitas-Karys" Kaunas (LTU)
Tsakiris Dimitrios (GRE) 26     G.A.S. Handball Kilkis (GRE)
33. Kamarou Yauhen (BLR) 25     "ARKATRON" Minsk (BLR)
Tucanu Adrian (ROU) 25     UCM Sport Resita (ROU)
35. Klosowski Krzysztof (POL) 24     SPR CHROBRY Glogow (POL)
36. Babichev Maxim (BLR) 23     "ARKATRON" Minsk (BLR)
37. Barzenkou Artur (BLR) 22     "ARKATRON" Minsk (BLR)
Kipili Mulele (SUI) 22     Pfadi Winterthur (SUI)
Klement Stefan (AUT) 22     Alpla HC Hard (AUT)
Skyba Mikhaylo (UKR) 22     Shakhtyor Akademiya Donetsk (UKR)
41. Karamyshev Maksym (UKR) 21     Time "Burevestnik" Lugansk (UKR)
Kathrein Alexander (AUT) 21     Alpla HC Hard (AUT)
Medic Tarik (BIH) 21     RK "Sloga" Doboj (BIH)
Rabek Oliver (SVK) 21     TJ START Nove Zamky (SVK)
Szapu Viktor (SVK) 21     TJ START Nove Zamky (SVK)
Turochek Sergiy (UKR) 21     Shakhtyor Akademiya Donetsk (UKR)
47. Arnaudovski Risto (MKD) 20     Perutnina Pipo Cakovec (CRO)
Capric Milanko (CRO) 20     RK "Moslavina" Kutina (CRO)
Cuciula Florin Gheorghe (ROU) 20     UCM Sport Resita (ROU)
Jochum Michael (AUT) 20     Alpla HC Hard (AUT)
click on the buttons for more information, click on the players and the club names to go to the their pages